ازدواج مجدد, قوانین و مقررات, مهریه

طلاق به دلیل ازدواج مجدد شوهر

ازدواج مجدد شوهر

 رأی وحدت رویه شماره 716ـ 20/7/1389 هیأت عمومی دیوان عالی کشور

نظر به اینکه مطابق ماده 1108 قانون مدنی تمکین از زوج تکلیف قانونی زوجه است، بنابراین در صورتی که بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع و زوج این امر را در دادگاه اثبات و با اخذ اجازه از دادگاه همسر دیگری اختیار نماید، وکالت زوجه از زوج در طلاق که به حکم ماده 1119 قانون مدنی ضمن عقد نکاح شرط و مراتب در سند ازدواج ذیل بند ب شرایط ضمن عقد در ردیف12 قید گردیده، محقق و قابل اعمال نیست، لذا به نظر اکثریت اعضاء هیأت عمومی دیوان عالی کشور رأی شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان همدان که با این نظر انطباق دارد موردتأیید است. این رأی طبق ماده270 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور و کلیه دادگاه‌ها لازم‌الاتباع است.

 

وکیل پایه یک دادگستری اسلامشهر محسن قره داغی در خصوص رای وحدت رویه صدرالاشاره بیان داشت :

در بند 12 شروط چاپی مندرج در سند نکاحیه که مقرر داشته است ” زوج بدون رضایت زوجه همسر دیگری اختیار کند یا به تشخیص دادگاه بین همسران خود به عدالت رفتار نکند ”

نظر به اینکه زوجین هنگام حضور در دفتر ازدواج اکثراً بدون علم و اطلاع از مفاد شروط اقدام به امضا شروط 12 گانه می نمایند در خصوص بند 12 که بدان اشاره گردید باید عرض نمایم اگر زوج (شوهر) این شرط را امضا کرده باشد و متعاقباً اقدام به ازدواج مجدد بدون اذن و اجازه همسر اول نماید، زن اول وکیل زوج جهت مطلقه نمودن خود خواهد بود.

سوالاتی متداول در خصوص اینکه:

1- آیا ازدواج مجدد شوهر شامل ازدواج موقت(صیغه) می شود ؟

2- آیا ازدواج مجدد شوهر با اجازه دادگاه موجب تحقق شرط بند 12 عقدنامه می گردد یا خیر؟

3-آیا با وجود ازدواج مجدد شوهر بدون رضایت همسر اول، امکان گرفتن طلاق توام با اخذ مهریه برای زوجه اول وجود دارد یا خیر؟

 

وکیل پایه یک دادگستری اسلامشهر محسن قره داغی در خصوص سوالات مذکور این چنین افزود:

پاسخ به سوال اول : نظر به اطلاق شرط ضمن العقد نکاح، ازدواج موقت(صیغه) موجب تحقق شرط مذکور خواهد بود و به عبارت دیگر درصورتی که مرد اقدام به ازدواج موقت (صیغه) نماید زوجه به قید اثبات وکیل در مطلقه نمودن خود خواهد بود .

پاسخ به سوال دوم : فحول حقوق بر این باوراند که اگر مردی شرط بند 12 عقدنامه را امضا کرده باشد، شرط مذکور مقید نبوده و مطلق می باشد و هر ازدواجی بدون رضایت همسر اول ولو با اجازه دادگاه هم باشد موجب تحقق وکالت در طلاق برای زوجه به موجب شرط مذکور خواهد بود .

پاسخ به سوال سوم : اقدام به اعمال شرط ضمن العقد نکاح بدلیل ازدواج مجدد شوهر بدون اذن همسر اول نیازی به بذل حقوق مالی اعم از مهریه، نفقه و . . . ندارد اما نظر به اینکه طلاق در صورت تحقق شرط مذکور رجعی محسوب می گردد و زوج حق رجوع به نکاح را خواهد داشت جهت با بائن گردیدن طلاق بذل قسمتی از مهریه هر چند ناچیز توصیه می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *