قوانین و مقررات, مهریه

مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه و تمکین

مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

محسن قره داغی درباره مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه و تمکین چنین می‌گوید:

رای وحدت رویه شماره ۷۰۸ مورخ ۱۳۸۷/۵/۲۲ هیات‌ عمومی دیوان ‌عالی ‌کشور

به موجب ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد. ضمناً در صورت احراز عسرت زوج، وی می‌توانـد که مهر را به نحو اقسـاط پرداخت کند. با توجـه به حکم قانونی ماده مذکور که مطلق مهر مورد نظر بوده و با عنایت به میزان مهر که با توافق طرفین تعیین گردیده، صدور حکم تقسیط که صرفاً ناشی از عسر و حرج زوج در پرداخت یک جای مهر بوده مسقط حق حبس زوجه نیست و حق او را مخدوش و حاکمیت اراده وی را متزلزل نمی‌سازد، مگر به رضای مشارالیها، زیرا اولاً حق حبس و حرج دو مقوله جداگانه است که یکی در دیگری موثر نیست.

ثانیاً موضوع مهر در ماده مزبور دلالت صریح به دریافت کل مهرداشته و اخذ قسط یا اقساطی از آن دلیل بر دریافت مهر به معنای آنچه مورد نظر زوجه در هنگام عقد نکاح بوده، نیست. بنابه مراتب رای شعبه ۱۹ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان که موافق با این نظر است منطبق با قانون تشخیص می‌شود.
این رای بر طبق ماده ۲۷۰ قانون آیین‌دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری در موارد مشابه برای دادگاه‌ها و شعب دیوان عالی کشور لازم‌الاتباع می‌باشد.

مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه و تمکین

وکیل پایه یک دادگستری اسلامشهر محسن قره داغی در خصوص تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه افزود:

عندالمطالبه بودن مهریه به این معنی است که به محض امضاء عقدنامه و انعقاد نکاح زن اگر بخواهد متواند با مراجعه های به اجرای ثبت و دادگاه های خانواده مهریه خود را مطالبه نماید .

عندالاستطاعه بودن مهریه به این معنی است که زن زمانی می نواند مهریه خود را مطالبه نماید که بدواً استطاعت زوج را اثبات نماید و در صورتی که مرد توان پرداخت نداشته باشد زن نمی تواند مطالبه مهریه نماید . گروهی از فقها عقیده دارند اجل قسمتی از ثمن محسوب می گردد و حال نبودن دین موجب بطلان قرارداد در خصوص مهریه می باشد .

ارتباط از طریق شبکه اجتماعی واتس اپ و زدن لینک زیر جهت ارتباز مستقیم

محسن قره داغی وکیل پایه یک دادگستری اسلامشهر
با تجربه ترین وکیل پایه یک دادگستری اسلامشهر
اسلامشهر، سرنوری، کوچه شهید طهماسبی، پلاک 16، ساختمان باران، طبقه چهارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *